> Last Updated: Tuesday, February 09, 2016

  HOME PAGE       VARSITY COACHES LOG IN        

South Division


 
 
 
OHSAA
Northwest District
Athletic Board
 

 
 
Visitors:

Since August 2002

 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
  > OHSAA Sectional Tournament
OHSAA Northwest District website
OHSAA Tournament Regulations
Lane Pattern
 
Northwest Sectional - DIVISION II  -  Lane Assignments
BOYS - Friday February 12, 2016 @ 5:00 pm (check-in @ 4:00 pm)
GIRLS - Saturday February 13, 2016 @ 12:00 pm (check-in @ 11:00 am)
Community Lanes - Minster General Admission fee - $6.00
356 E. Third St. Minster, OH 45865
Alan Webster, Manager cberning@communitylanesminster.com - 419-628-2717
 
Northwest Sectional - DIVISION I
BOYS -
Thursday February 18, 2016 @ 5:00 pm (check-in @ 4:00 pm)
GIRLS - Friday February 19, 2016 @ 5:00 pm (check-in @ 4:00 pm)
Star
Lanes at the Harbor- Port Clinton General Admission fee - $6.00
311 Buckeye Blvd. Port Clinton, OH 43452
Cathy Dorin-Lizzi, Manager  cjlizzi@bex.net - 419-734-1001
 
Southwest Sectional - DIVISION II
BOYS -
 Wednesday February 10, 2016 @ 9:00 am
GIRLS - Thursday February 11, 2016 @ 9:00 am

POELKING MARIAN LANES - Huber Heights
6170 Brandt Pike, Huber Heights, 45424 937-233-2222
NORTH TOURNAMENT MANAGER  Jenny Martin, Mgr., P.O. Box 750996, Centerville, 45475. Cell Phone: 937-367-3693. E-mail:jenny.martin.820@att.net
 

Northwest Division II Advancing to the Rossford District Tournament:
District Qualifiers: 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team from each Sectional Tournament advance to the District Tournament.

State Qualifiers:  3 BOYS teams and 3 individuals not on a qualifying team.
                          3 GIRLS teams and 3 individuals not on a qualifying team.
                          Will advance from the District Tournament to the State Tournament
                          at Wayne Webb's Columbus Bowl.

 

Northwest Division I Advancing to the Northwood District Tournament:
District Qualifiers: 4 teams and 4 individuals not on a qualifying team from each Sectional Tournament advance to the District Tournament.

State Qualifiers:  1 BOYS team and 1 individual not on a qualifying team.
                          1 GIRLS team and 1 individual not on a qualifying team.
                          Will advance from the District Tournament to the State Tournament
                          at Wayne Webb's Columbus Bowl.

 

 
2014 Results
Northwest District - DII
Girls Individual results (Minster)
Girls Team results
Boys Individual results (Minster)
Boys Team results

2014 Results
Northwest District - DI
Girls Individual results
Girls Team results
Boys Individual results
Boys Team results

2014Results
Southwest District - DII
Girls Individual results (Huber Heights)
Girls Team results
Boys Individual results (Huber Heights)
Boys Team results
   
2013 Results
Northwest District
Girls Individual results (Minster)
Girls Team results
Boys Individual results (Minster)
Boys Team results
2013 Results
Southwest District
Girls Individual results (Huber Heights)
Girls Team results
Boys Individual results (Huber Heights)
Boys Team results
   
2012 Results
Girls Individual results (Minster)
Girls Team results
Boys Individual results (Minster)
Boys Team results
2011 Results
Girls Individual results (Minster)
Girls Team results
Boys Individual results (Minster)
Boys Team results
   
2010 Results
Girls Individual results (Minster)
Girls Team results
Boys Individual results (Minster)
Boys Team results
2009 Results
Girls Individual results (Lima)
Girls Team results (Lima)
Boys Individual results (Lima)
Boys Team results (Lima)
   
2008 Results
Girls Individual results (Lima)
Girls Team results (Lima)
Boys Individual results (Lima)
Boys Team results (Lima)
2007 Results
Girls Individual results (Lima)
Girls Team results (Lima)
Boys Individual results (Lima)
Boys Team results (Lima)
   
 

 

 

North Division


 
Joe Remaklus Scholarship

Lima Shawnee Senior Austin Fought rolls
perfect game

St. Marys Boys win 2016 Pioneer Classic, Coldwater Girls finish 2nd to Troy.

Wapaks Manger and Miller top bowlers at 2015 Kick-Off Classic in Columbus.

Former Coldwater bowlers win 2015 Alumni Tournament

Hosterman and Kennard repeat as Singles Champs

Wapak Girls, Coldwater Boys & Girls Win 2015
State Titles

Wapak Redskins sweep 2015 DI District Titles

Coldwater Cavaliers sweep 2015 District Titles

Conference teams dominate the 2015 Pioneer Classic

Hartings, Whitacre & Davidson named
District Senior
"Bowlers of the Year"

Versailles's Tori Minnich Signs with UNOH.

Coldwater's Gwen Seitz Signs with UNOH.

Wapak Boys win DI State Champs. Lady Cavs Runners-Up in DII.

2014 NW & SW District
Tournament Round Up

Cavaliers, Tigers & Roughriders heading to
the Division II State Championships